Dobrze dobrana zabawka dla dziecka, oprócz funkcji rozrywkowej, spełnia także funkcję rozwojową

Dobrze dobrana zabawka dla dziecka, oprócz funkcji rozrywkowej, spełnia także funkcję rozwojową

Nie ma żadnych wątpliwości, że beztroskie dzieciństwo powinno skupiać się głównie na zabawie. Z tym, że nasza, czyli rodziców głowa w tym, by za pomocą tej zabawy przekazywać dzieciom także przydatne, edukacyjne treści i pozytywne wzorce. Czegoś wartościowego je nauczyć, czymś zainteresować, a może nawet zaszczepić w nich wartościowe hobby na przyszłość.

Dlatego też, wybierając nową zabawkę dla naszego dziecka, warto jest się zainteresować segmentem zabawek edukacyjnych. Są to produkty, które mają za zadanie uczyć poprzez zabawę i rozrywkę. Taka zabawka edukacyjna musi być oczywiście dobrze dobrana zarówno do wieku dziecka, jaki i jego wstępnych zainteresowań. Zbyt prosta nie będzie dla niego wyzwaniem, a zbyt skomplikowana może je z kolei zniechęcić do zabawy. Taka zabawka jest też świetnym przyczynkiem do tego, by spędzić ze swoim dzieckiem czas, zapunktować jako pomocny autorytet w jego oczach.

Przykładowo, bardzo fajną zabawką edukacyjną dla dwu, trzylatka jest muzyczny pociąg. Jest to zabawka dźwiękowa, która pozwala na odtwarzanie zarówno gotowych melodii jak i pojedynczych dźwięków, rozwija w naszym szkrabie muzyczną wrażliwość. Dobrym wyborem dla kilkulatka będzie z kolei tak zwana kostka edukacyjna. Wygląda ona jak kolorowy sześcian, a każdy jego bok skrywa inną funkcję (liczydło, układanka, labirynt, nauka godzin zegarowych i tym podobne). Dla starszych dzieci, powiedzmy dziesięciolatków, oferta zabawek edukacyjnych jest jeszcze szersza. Przykładami takich zabawek są chociażby mapy edukacyjne, ruchome układy planetarne, szkielety dinozaurów do samodzielnego składania, czy wybuchowe wulkany.