• Kategorie
  • Szukaj
  • Zabawki edukacyjne

Dzieci kochają zabawki. Aby utwierdzić się w tym przekonaniu, wystarczy zabrać dziecko do sklepu z zabawkami. Tam oczywiście okaże się, że Twoje dziecko znajdzie mnóstwo rzeczy, które uzna za niezbędne i bez których nie może żyć. To nic dziwnego bo przecież zabawki i gry są nieodłączną częścią dzieciństwa. Jednak nie tylko o zabawę chodzi. Wszystko to, czym bawią się nasze dzieci może mieć wiele pozytywnych jak i negatywnych skutków dla ich rozwoju.

Jak zabawki wpływają na rozwój dziecka?

Chociaż zabawa zabawkami wydaje błahą czynnością, badania pokazują, że zabawki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jednak zbyt duża ilość zabawek może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Toledo, dostęp do mniejszej liczby zabawek wpływa pozytywnie na rozwój poznawczy i neurologiczny dzieci.

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Infant Behaviour and Development „Wpływ liczby zabawek w środowisku na zabawę malucha” pokazują, że w przypadku kiedy dziecko posiada dostęp do czterech zabawek, czas trwania, sposób i złożoność zabawy każdym przedmiotem jest dwa razy dłuższy niż wśród dzieci, które miały do dyspozycji aż 16 zabawek. Badacze postawili więc hipotezę, że „mniejsza liczba zabawek może pozwolić na dłuższą i lepszą jakościowo zabawę ponieważ dziecko wykazuje w niej większą kreatywność.

Zabawa w środowisku z mniejszą liczbą zabawek, bodźców i hałasu może zatem  pozytywnie wpłynąć na rozwój neurologiczny, umiejętność skupiania uwagi, lepszy rozwój funkcji poznawczych i komunikacyjnych, jak również wpływać na rozwój wyobraźni oraz koordynacji ruchowej.

Zabawki mogą pomóc dzieciom w rozwoju poznawczym, fizycznym i emocjonalnym. Dlatego tak ważne jest, aby dla swoich pociech wybierać wartościowe i przemyślane zabawki, które mają zachęcać do nauki, aktywności, rozwijać ciało jak i umysł.

Czym są zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne pomagają w rozwoju intelektualnym, społecznym i motorycznym Twojego dziecka, pomagają również w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów. Najlepsze zabawki edukacyjne sprawiają, że nauka staje się dla Twojego dziecka przyjemnością.

Istnieje wiele zabawek zaprojektowanych specjalnie z myślą o edukacji. Już niemowlęta wykazują zainteresowanie zabawkami interaktywnymi, które wydają dźwięki, uczą je o kolorach, alfabecie czy zwierzętach. Podobnie starsze dzieci lubią bawić się zestawami STEM,zestawami do rękodzieła, konstruowania czy eksperymentowania.

Zabawki edukacyjne pomagają zwiększyć IQ dziecka

Zabawki edukacyjnesą projektowane w taki sposób, aby pomagały rozwijać  zdolności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętność czytania i pisania, zapamiętywanie i umiejętność identyfikacji. Dzieci, które prawidłowo rozwijają te umiejętności, prawdopodobnie będą także stopniowo zwiększać swoje IQ.

Zabawki edukacyjne wspomagają rozwój zmysłów

Istnieje wiele rodzajów zabawek edukacyjnych, a część z nich powiązana jest z rozwojem określonych zmysłów. Najczęściej zabawki edukacyjne pomagają w rozwoju zmysłu dotyku, wzroku i słuchu. Na przykład kontrastowe zabawki w różnych kolorach stymulują zmysł wzroku. Zmysł słuchu można pobudzać natomiast zabawkami wydającymi różne dźwięki. Przy pomocy zabawek edukacyjnych dzieci poznają dźwięki, materiały i kolory. W rezultacie dzieci mogą lepiej rozwijać swoją  osobowość i poprawić swoje umiejętności komunikacyjne.

Zabawki edukacyjne pomagają w nauce umiejętności rozwiązywania problemów

Jedną z najważniejszych cech zabawek edukacyjnych jest ich zdolność do stymulowania dziecięcego umysłu. Zabawki, takie jak tablice edukacyjne,puzzle czy gry logicznezachęcają dzieci do myślenia, testowania oraz podejmowania próby rozwiązania konkretnego problemu. Im bardziej skomplikowana zagadka, tym więcej energii, uwagi i skupienia  wymaga od dzieci. Niektóre zabawki edukacyjne umożliwiają dziecku rozwiązywanie problemów matematycznych, pozwalają poznać zagadnienia z fizyki, mechaniki czy chemii. Gdy dzieci uczą się, jak rozwiązywać zagadki logiczne za pomocą zabawek edukacyjnych, mogą skuteczniej radzić sobie z prawdziwymi problemami w przyszłości.

Zabawki edukacyjne rozwijają kreatywność i wyobraźnię

Dzieci rodzą się ciekawe świata. Od samego początku starają się zrozumieć otaczające je środowisko, dlatego już niemowlaki z ciekawością eksplorują otaczające je przedmioty. Zabawki edukacyjnenie tylko wspierają naukę i rozwój, ale także dają Twoim dzieciom możliwość kreatywnego myślenia, bezpiecznej zabawy, odkrywania świata, projektowania, budowania i tworzenia.

Zabawki edukacyjne pomagają w rozwoju emocjonalnym i społecznym

Większość zabawek edukacyjnych wymaga od dzieci  interakcji z innymi dziećmi lub dorosłymi. Podczas zabawy z innymi dziećmi nasze pociechy napotkają sygnały społeczne i emocjonalne, takie jak gniew, śmiech i płacz. Dzięki zabawkom edukacyjnym dzieci zaczynają odgrywać role, poznają i zaczynają rozumieć emocje i rozwijają empatię. Dzięki temu dzieci uczą się rozumieć i dostosowywać się do różnych sytuacji emocjonalnychi społecznych, które obejmują dzielenie się, budowanie więzi, opiekę czy cierpliwość.

Zabawki edukacyjne pomagają w poprawie koncentracji

Dzieci jak wiadomo nie są cierpliwe i na początku mają minimalną zdolność  koncentracji. Szybko się wycofują, nudzą i przestają interesować przedmiotami. Tutaj wkraczają zabawki edukacyjne, które sprawiają, że nauka staje się przyjemna, ciekawa i łatwa do opanowania, a także zwiększają zainteresowanie dziecka i chęć odkrywania nowych rzeczy. Dzięki zabawkom edukacyjnym dzieci mogą zdobywać nowe umiejętności, jednocześnie ciesząc się dobrą zabawą.

Zabawki dla niemowląt

Niemowlęta chętnie poznają otaczający je świat. Każdy nowy kształt, kolor, tekstura, smak i dźwięk jest dla nich nauką. Dlatego niezwykle ważne jest, aby już na tym etapie wybierać  bezpieczne zabawki sensoryczne stymulujące rozwój dziecka. Grzechotki i zabawki wydające dźwiękisą zdecydowanymi faworytami wśród niemowląt. Również zabawki o kontrastowych kolorach fascynują niemowlęta i stymulują rozwój wzroku. Niemowlęta potrzebują również przedmiotów, takich jak klocki,które pomogą im pracować nad zdolnościami motorycznymi, umiejętnością chwytania oraz koordynacją ręka-oko.

Zabawki dla małych dzieci

Małe dzieci potrzebują zabawek zaprojektowanych specjalnie do ich wieku. Ponieważ dzieciaki stają się coraz bardziej aktywne i ciekawe światapotrzebują zabawek, które zaspokoją ich rosnące zainteresowania. Wraz ze wzrostem ich wiedzy i umiejętności również zabawki powinny dawać więcej możliwości, ciekawić i rozwijać kreatywność. Dla starszych dzieci doskonale sprawdzą się klocki, wielofunkcyjne kostki,książeczki czy puzzle. Dzięki nim dzieci mają możliwość poznania kolorów, kształtów jednocześnie rozwijając swoje zdolności motoryczne. Starsze dzieci uczą się obserwując dorosłych. To w tym wieku wykazują największą chęć do robienia tego co mama czy tata, dlatego warto zadbać o to, aby ich zabawa była jak najbardziej realistyczna. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się zabawkowa kuchnia z akcesoriami, zestaw do zabawy w sklep czy w doktora.

Zabawki dla dzieci w wieku szkolnym

Przedszkole i szkoła to czas kiedy nasze dzieci rozpoczynają naukę  liter, cyfr i rozwijają swoje umiejętności językowe. Istnieje wiele zabawek edukacyjnych, które mogą zachęcać do nauki i rozwijać ciekawość świata. Warto postawić na zabawki edukacyjne, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło poczuć się jak prawdziwy konstruktor składając samodzielnie swojego robota,lub niczym fizyk odkrywając tajemnicę działania magnesów czy jak  astronom, który odkrywa nieznany kosmos. Uprzyjemnianie edukacji zapewni dzieciom pozytywne nastawienie do uczenia się, kluczową umiejętność, która przyniesie im wiele korzyści gdy staną się dorosłymi.

Korzyści jakie dają zabawki edukacyjne

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start i rozwój, aby jego dziecko miało jak największą szansę na sukces w przyszłości.

Każda dobrze dobrana zabawka edukacyjna przyciągnie uwagę dziecka i zapewni mu świetną rozrywkę na wiele godzin. Dzieci szybko rosną i potrzebują różnych zabawek przez cały okres swojego wzrostu. Wybór zabawek zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, ale należy przede wszystkim pamiętać, że dzieci są różne i mogą rozwijać się w różnym tempie.

źródła:

C. Dauch, et. al. The influence of the number of toys in the environment on toddlers’play. Infant Behaviour and Development 50 (2018) 78–87.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny