• Kategorie
  • Szukaj
  • Lalki i akcesoria

Odgrywanie ról jest niezwykle ważną częścią dzieciństwa, a jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie dzieci do rozwijania wyobraźni jest zapewnienie im wysokiej jakości zabawek, które odzwierciedlają prawdziwe życie. Realistyczne lalki są szczególnie dobre dla dzieci z różnych powodów. Lalki mogą pomóc dzieciom w nauce umiejętności społecznych i rozwijaniu empatii, a nawet mogą pomóc im przygotować się na przyjęcie nowego rodzeństwa.

Dlaczego dzieci powinny bawić się lalkami?

Wraz z korzyściami społeczno-emocjonalnymi, zabawa lalkami może również promować umiejętności, które pomagają przygotować dziecko do przedszkola.

Zdolności do porozumiewania się

Chociaż lalki nie są wielkimi gadułami, nie przeszkadza to dzieciom w rozmowach z nimi. Dzieci zdobywają dużo praktyki językowej, rozmawiając ze swoimi lalkami. Jeśli czują się niepewnie lub boją się coś powiedzieć, mogą powiedzieć to swojej lalce. Przyjaciele-lalki również dają dzieciom możliwość uczenia się słów opisujących uczucia, które mogą być niewidoczne dla rodziców, takie jak głód, senność lub smutek. Różne rodzaje zabaw wspierają różne rodzaje nauki języków. Zabawa lalkami może również pomóc dziecku wyrazić siebie. Ponieważ odgrywanie ról jest formą projekcji, powinieneś nadstawić ucho, jeśli twoje dziecko powie ci, że jego lalka jest smutna lub przestraszona.

Kreatywne myślenie

W miarę rozwoju małych dzieci, zabawa w udawanie staje się codziennością. Dzieci mogą odgrywać sytuacje, które im się przydarzyły i które widziały w prawdziwym życiu. Realistyczne lalki sprawiają, że przygody w czasie zabawy są bardziej prawdziwe. Sprawiają, że dzieci myślą o rzeczach, które chciałyby zrobić lub już zrobiły, a następnie odtwarzają te scenariusze za pomocą swoich lalek. To jest dla nich bardzo wciągające i pomaga im odkrywać koncepcje z prawdziwego świata.

Empatia

Typowe cechy malucha, takie jak niecierpliwość i upór pokazują, że małe dzieci często mają trudności z rozpoznaniem otoczenia. Dzieciom trudno jest przyzwyczaić się do faktu, że inni mają inne myśli i uczucia. Zabawa lalkami może pomóc pielęgnować empatię — szczególnie, gdy dorosły jest po to, by nimi kierować. Na przykład, jeśli twoje dziecko udaje, że jego lalka płacze, możesz zapytać: „Czy twoja lalka jest smutna?” lub „Jak myślisz, co sprawi, że poczuje się lepiej?”. Taka zabawa pomaga małym dzieciom nauczyć się rozpoznawać i nazywać emocje, a także myśleć o czyjejś perspektywie i czyichś potrzebach.

Umiejętności motoryczne

Podczas gdy klocki i puzzle mogą pomóc w rozwoju motorycznym, wiele dzieci lubi ubierać i przebierać swoje lalki, których ubranka posiadają guziki, rzepy czy zamki błyskawiczne. Kolejnym sposobem na ćwiczenie koordynacji jest meblowanie pokoi w domkach dla lalek. Te skomplikowane ruchy dają dzieciom możliwość praktycznego ćwiczenia umiejętności motorycznych.

Umiejętności samopomocy

Kiedy dzieci karmią swoje lalki, ćwiczą używanie kubka, widelca i łyżki – umiejętności, które mogą zastosować podczas następnego prawdziwego posiłku. Kolejna zaleta udawanego karmienia: może ułatwić rozmowy o tym, co Twoje dziecko lubi, a czego nie lubi jeść w prawdziwym życiu.

Zabawa lalkami może również promować umiejętności higieny osobistej. Wiele dzieci lubi szczotkować włosy swoich lalek, myć zęby lalek czy zabierać lalki do kąpieli.

Umiejętności radzenia sobie z emocjami

Kiedy dziecko obdarza lalkę lub pluszaka czułością, jest to nie tylko urocze, ale prawdopodobnie pomaga mu radzić sobie z dużymi emocjami. W końcu każdy uścisk i pocałunek przynosi korzyści. Dzieci uczą się, jak się uspokajać, uspokajając swoje lalki.

Kiedy należy wprowadzić lalki do zabawy?

Gdy niemowlę może trzymać i manipulować przedmiotami, możesz wprowadzić miękką lalkę (bez twardych oczu lub innych małych części, które mogłyby stwarzać ryzyko zadławienia.) Wiele dzieci zaczyna interesować się lalkami w wieku od 1 do 4 lat.

W rodzinach wielodzietnych lalki bobasy mogą być wykorzystane do wprowadzenia koncepcji, że rodzeństwo dołącza do rodziny.

Idealna lalka powinna być miękka i wystarczająco duża, aby Twoje dziecko mogło się w nią wtulić, ale wystarczająco mała, aby mogło ją nosić.

Jeśli chodzi o zaangażowanie, nie oczekuj, że roczniak będzie odgrywał realistyczne sceny. Możesz zobaczyć pierwszy przelotny uścisk laleczki około 12 miesiąca życia. Dopiero później pojawią się bardziej skomplikowane scenariusze, takie jak karmienie lalki, kąpanie czy usypianie.

Zabawa lalkami przynosi realne korzyści. Podarowanie dziecku miękkiej, łatwej do trzymania i przytulania lalki w okolicach pierwszych urodzin może wprowadzić je w bogaty świat udawanej zabawy, rozwijać umiejętności motoryczne i życiowe oraz poprawiać rozwój społeczny i emocjonalny. Jeśli Twoje dziecko nie skłania się ku lalkom - nie martw się. Być może odnajdzie swojego wyjątkowego przyjaciela w pluszaku lub innej przytulance, której obecność może przynieść

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny