• Kategorie
  • Szukaj
  • Plastyczne i kreatywne

Jak zabawki kreatywne wpływają na rozwój Twojego dziecka

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego sztuka i rękodzieło są tak ważne dla rozwoju dziecka? Eksperci twierdzą, że dla dzieci w przedziale wiekowym 3-8 lat zapewnienie możliwości kreatywnej zabawy jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Na szczęście dzieci uwielbiają zajmować się sztuką i kreatywną zabawą. Ważne jest jednak, aby ćwiczyły to zarówno w szkole, jak i w domu.

 

Oto 6 ważnych obszarów, które Twoje dziecko rozwija dzięki kreatywnej zabawie.

 

1. Umiejętności motoryczne

 

Kiedy dzieci używają palców do manipulowania materiałami artystycznymi, rozwijają swoje umiejętności motoryczne, używając małych mięśni w dłoniach. Poprawiają także swoją koordynację, gdy uczą się jak używać obu rąk jednocześnie. Wszystko to dzieje się podczas malowania, kolorowania, klejenia i cięcia. Im szybciej rozwijają się ich umiejętności motoryczne, tym więcej mogą zrobić samodzielnie, od samodzielnego jedzenia po wiązanie własnych sznurowadeł.

 

2. Umiejętność czytania i pisania

Umiejętności wczesnego czytania i pisania obejmują szeroki zakres – od mówienia i czytania po słuchanie i rozumienie. Kiedy dzieci tworzą sztukę lub rękodzieło, mogą rozmawiać o swojej pracy, co rozwija ich umiejętności komunikacyjne. „Dlaczego wybrałeś ten kolor?” „Opowiedz mi o tym, co stworzyłeś”. Uczą się nowego słownictwa od rodziców, a wykonując instrukcje werbalne, wykorzystują umiejętność słuchania. Umiejętność, którą wszyscy rodzice chcą, aby nasze dzieci jak najszybciej opanowały.

 

3. Umiejętności matematyczne

Podstawowe umiejętności matematyczne często nie są uważane za część zajęć artystycznych. Jednak umiejętności matematyczne są często wykorzystywane podczas kreatywnej zabawy, co ma pozytywny wpływ na późniejszą naukę w przedszkolu czy szkole. Dzieci mogą uczyć się i rozpoznawać różne kształty, liczyć i sortować materiały artystyczne, a nawet mierzyć długości i szerokość kartek, z których robią wycinanki. Aby opanować matematykę, dzieci potrzebują umiejętności myślenia i rozwiązywania problemów, w czym doskonale pomagają zajęcia plastyczne.

 

4. Kreatywność

Sztuka pozwala dzieciom rozwijać kreatywność, która jest ważna przez całe życie. Robiąc coś kreatywnego, pozwalasz dziecku na wyrażanie siebie, a to pozwala dzieciom radzić sobie ze swoimi uczuciami. Sprzyja również rozwojowi umysłowemu u dzieci, poprzez stwarzanie okazji do wypróbowywania nowych pomysłów, nowych sposobów myślenia i rozwiązywania problemów.

 

5. Poczucie własnej wartości

Zajęcia plastyczne i kreatywne dają dzieciom satysfakcję i pozwalają być dumnym ze swojej pracy, co buduje pewność siebie. Tworzenie sztuki to świetny, bezpieczny sposób na odkrycie, że popełnianie błędów jest w porządku i że zrobienie czegoś „niewłaściwego” może doprowadzić do zupełnie nowego pomysłu. Dzieci mogą próbować nowych rzeczy, a także rozwijać swoją cierpliwość np. czekając na wyschnięcie farby lub kleju.

 

6. Bliższe relacje

Dzieci po prostu uwielbiają spędzać czas z rodzicami i nie ma lepszego sposobu niż wspólne malowanie czy lepienie z plasteliny! Spędzasz czas na tworzeniu więzi ze swoimi dziećmi, a jednocześnie tworzysz wspomnienia na całe życie. Chyba każda mama posiada w zakamarkach szuflad pierwsze rysunki czy laurki wykonane przez swoją pociechę.

 

Sposobów na kreatywną zabawę jest mnóstwo. Istnieje też ogromna liczba wspaniałych akcesoriów, które można wykorzystać do kreatywnej zabawy. Zabawki jednak powinny być starannie dobierane, aby mogły wspomagać wzrost i prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Zabawki mogą być świetnymi narzędziami do poprawy umiejętności społecznych, umiejętności językowych i motorycznych. Kreatywne zabawki mogą być wykorzystywane w na różne sposoby, w zależności od wyobraźni i pomysłowości dziecka. Oto kilka zabawek, które warto wykorzystać w trakcie kreatywnej zabawy.

 

Kreatywne mozaiki

 

Dzięki zestawowi Kreatywna mozaika przedszkolaki mogą tworzyć cudowne mozaikowe obrazki  płaskie lub przestrzenne, z setkami kolorowych kształtów. Gdy dzieci dopasowują naklejki we właściwe miejsce na tablicach z obrazkami, rozwijają swoje umiejętności dopasowywania i motoryki precyzyjnej.

 

Magiczna podświetlana tablica

 

Wspaniała, podświetlana tablica kreślarska zapewni małym artystom kreatywną i niekończącą się zabawę. Przezroczysty ekran idealnie sprawdzi się podczas nauki rysowania oraz pisania, wspiera rozwój manualny i motorykę oraz pomaga w ćwiczeniu koordynacji ręka-oko. Niezwykłą frajdę sprawią dziecku dołączone okulary 3D, umożliwiające ujrzenie swojego dzieła w trójwymiarze.

 

Koło Garncarskie

 

To idealny wybór jeśli masz w domu małego artystę. Dzięki temu zestawowi Twoje dziecko będzie mogło projektować i własnoręcznie wykonywać niepowtarzalne przedmioty - wazoniki, miseczki, figurki i wiele innych. To wymarzona zabawka dla ciekawego świata i lubiącego twórcze zabawy dziecka. Oprócz świetnej zabawy, dzięki zestawowi garncarskiemu Twoje dziecko rozwinie zdolności artystyczne i poczucie estetyki, wyobraźnię i kreatywność, zdolności manualne i koordynację zmysłowo-ruchową a także logiczne myślenie.

 

Więcej świetnych pomysłów na kreatywne zabawki, które z pewnością rozwiną wyobraźnię i zapewnią mnóstwo rozrywki Twoim dzieciom znajdziesz w naszej ofercie. Zabawki kreatywne to świetny sposób, aby nauczyć swoje pociechy myśleć nieszablonowo. Pamiętaj jednak, aby nie mylić kreatywności z talentem, umiejętnościami lub inteligencją. Kreatywność nie polega na robieniu czegoś lepszego niż inni, ale na myśleniu, odkrywaniu i wyrażaniu sobie.

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny