• Kategorie
  • Szukaj
  • Tablice obowiązków dla dzieci

 

Tablica obowiązków – naucz swoje dziecko jak wyznaczać cele i jak je realizować

Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci. Chcemy wychowywać je  szczęśliwe, pewne siebie, odpowiedzialne i zdolne do dokonywania własnych wyborów.

Wyznaczanie celów to ważna umiejętność życiowa. Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć się rozwijać. Nauka wyznaczania celów uczy dzieci przede wszystkim odpowiedzialności za siebie, a także za podejmowane decyzje. Dzieci uczą się, że ich działania decydują o tym, czy poniosą porażkę, czy odniosą sukces.

Tablica obowiązków to świetny sposób na motywowanie dzieci i pomaganie im w realizacji ich marzeń, celów a także uczenia się obowiązków.

Wyznaczanie celów buduje u dziecka pewność siebie. Kiedy dzieci osiągają zamierzone cele, uczą się wierzyć w swoje umiejętności i są bardziej skłonne do wyznaczania sobie nowych, trudniejszych celów w przyszłości.

1.    Współpracuj z dzieckiem, aby ustalić cele.

Staraj się nie narzucać dziecku, jakie cele ma sobie wyznaczać. Dzięki temu Twoje dziecko chętniej będzie dążyło do osiągnięcia celów, które samo sobie postawiło. W miarę jak Twoja pociecha dorasta, oceń, czy jest w stanie samodzielnie wyznaczać sobie cele i je realizować.

2.    Zacznij od małych kroków. 

Rozpoczęcie od małych, łatwych do osiągnięcia celów sprawi, że dziecko odniesie pewien sukces już na wczesnym etapie, a dzięki temu nabierze pewności i chęci do dalszego działania.

3.    Upewnij się, że cele są odpowiednie do wieku Twojego dziecka

Czasami dzieci nie robią tego, o co je prosimy, ponieważ nasze oczekiwania są zbyt wysokie. Upewnij się, że prosisz swoje dzieci, aby wykonywały obowiązki odpowiednie do ich wieku. Jeśli dziecko nie radzi sobie z powierzonymi obowiązkami, pomóż mu w tym zadaniu przez kilka pierwszych razów, aby upewnić się, że wie, jak to zrobić. Nawet jeśli Twoje dziecko nie potrzebuje pomocy w obowiązkach, fakt, że zaoferowałeś pomoc zamiast narzekać na nie, może być silnym motywatorem.

4.    Twórz wizualizacje

Oprócz pytania dzieci, czy potrzebują pomocy, możesz użyć materiałów wizualnych takich jak magnetyczne tablice celów i obowiązków. Korzystanie z tablic motywacyjnych jest doskonałym sposobem na zapewnienie wsparcia dziecku, aby mogło z powodzeniem wypełniać swoje obowiązki domowe.

5.    Jakie wizualizacje możesz wykorzystać?

Tablice obowiązkówwyposażone są w akcesoria oraz instrukcje obrazkowe dzięki czemu dziecko z łatwością zrozumie jak krok po kroku wykonać zadanie. Są to na przykład naklejki ukazujące wykonywanie różnych czynności w domu jak odkurzanie, składanie prania, podnoszenie zabawek lub nawet ukazujące pozytywne zachowania społeczne takie jak dzielenie się lub przytulanie.

6.    Cele muszą być realistyczne i osiągalne.

Dzieci muszą wyznaczyć sobie cele, które przede wszystkim będą potrafiły osiągnąć. Na przykład, byłoby nierealne, gdyby celem pięciolatka było samodzielne czytanie książki o Harrym Potterze, ponieważ nie rozwinął on jeszcze niezbędnych do tego umiejętności. Ten cel byłby najprawdopodobniej nieosiągalny dla dziecka pomimo jego najlepszych starań.

7.    Nie wszystko na raz

Posiadanie zbyt wielu zadań w jednym czasie może przynieś skutek odwrotny do zamierzonego. Dziecko może poczuć się przytłoczone i zdezorientowane. Ponad to wyznaczając cele ze swoim dzieckiem, staraj się aby były one jak najbardziej konkretne. Zamiast mówić „Będę lepiej radził sobie w szkole”, określ konkretnie, co należy zrobić, aby lepiej radzić sobie w szkole. Na przykład: „Codziennie odrabiam pracę domową”.

8.    Daj dziecku wybór

Oferowanie możliwości wyboru często zwiększa chęć dziecka do pomocy w domu. Dzieci lubią czuć, że mają pewien stopień kontroli nad swoim życiem, a dokonywanie wyborów jest ważną życiową umiejętnością.

W przypadku małych dzieci ogranicz to do dwóch możliwości, ponieważ więcej może być przytłaczająca dla dziecka. Możesz zapytać: „Chcesz wyrzucić śmieci czy odkurzyć pokój?” lub „Chcesz złożyć ubrania czy je schować?” lub „Chcesz posprzątać łazienkę teraz czy po obiedzie?”

Kluczem jest to, że oferujesz dwie (lub więcej dla starszych dzieci) opcje, które są dla Ciebie do zaakceptowania. Niezależnie od tego, co wybierze Twoje dziecko, zadanie zostanie wykonane.

9.    Zdecyduj, jak będziesz śledzić postępy.

Dzieci są bardziej chętne do pracy nad osiąganiem swoich celów, gdy widzą postępy. Tablice obowiązków wyposażone są w mnóstwo gadżetów takich jak kolorowe naklejki czy magnesy, które jak wiadomo są uwielbiane przez dzieci. Dzięki nim dzieci mogą śledzić swoje postępy, a możliwość umieszczania naklejek i magnesów na tablicy motywacyjnej z pewnością zachęci je do działania.

Tablica motywacyjnato z pewnością jeden z najnowszych, najpopularniejszych oraz najefektywniejszych sposobów zachęcania dzieci do działania. Dzięki niej dziecko doskonale pozna domowe obowiązki, nauczy się motywacji i koncentracji.

Magnetyczne tablice motywacyjnepolecane są również dla dzieci z trudnościami w skupieniu oraz dla dzieci z autyzmem.

Używanie tablicy obowiązków pomoże dziecku rozpocząć podróż z wyznaczaniem celów, które nie będą dla niego przykrym zadaniem a staną się doskonałą zabawą!

 

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny