• Kategorie
  • Szukaj
  • Warsztaty, majsterkowanie

 

Dzisiejsze dzieci stoją w obliczu nieprzewidywalności świata. Wiele dzisiejszych zawodów może nie istnieć w przyszłości i nikt nie wie na pewno, jak będzie wyglądać praca, gdy dzisiejsze dzieci będą dorosłe. Dzieci muszą nauczyć się jak najwięcej przydatnych umiejętności, gdy są małe, aby miały większe szanse na sukces w przyszłości. Rodzice są tego świadomi, dzięki czemu nie brakuje zajęć pozalekcyjnych o różnej tematyce.

Ale co z tymi umiejętnościami, których dzieci mogą nauczyć się w domu? Nauczenie dzieci, jak korzystać z narzędzi w młodym wieku, pomaga przygotować je do rozwiązywania własnych problemów związanych z majsterkowaniem w przyszłości. Niestety, standardowe narzędzia są często zbyt ciężkie i niebezpieczne dla małych dzieci, dlatego warto postawić na zabawkowe zestawy do majsterkowania. Na rynku dostępna jest szeroka gama wspaniałych narzędzi dla dzieci praktycznie dla każdej grupy wiekowej, od podstawowych drewnianych modeli dla małych dzieci po w pełni użyteczne narzędzia, które są pomniejszone dla nastolatków.

 

 

Co wziąć pod uwagę

Rozważając zabawkowe narzędzie lub zestaw narzędzi dla dzieci, najpierw upewnij się, że są one odpowiednie dla grupy wiekowej Twojego dziecka. W przeciwnym razie możesz otrzymać zabawkę, która jest albo niebezpieczne dla młodszego dziecka, albo niewystarczająco stymulująca dla starszego dziecka. Na szczęście narzędzia dla dzieci zazwyczaj zawierają zalecany przedział wiekowy na opakowaniu.

A teraz podamy nasze cztery ulubione powody, dla których dzieci powinny nauczyć się posługiwać narzędziami.

1.    Rozwój zdolności manualnych

Narzędzia uczą dzieci posługiwania się rękami i rozwijają zręczność manualną. Posługiwanie się narzędziami wymaga od dzieci mocnego chwytania, skręcania, obracania, a w przypadku młotków uderzania! Dzięki temu palce, dłonie i nadgarstki Twojego malucha ćwiczą. Ruchy te rozwijają zdolności motoryczne, które sprawiają, że ręce są silne i sprawne do przyszłego pisania, dbania o siebie i innych zadań związanych z rękami. Koordynacja wzrokowo-ruchowa poprawia się dzięki użyciu narzędzi, dzięki czemu dzieci nie tylko uczą się praktycznych umiejętności przez całe życie, ale także rozwijają koordynację, która będzie im dobrze służyć w każdej innej aktywności, której spróbują ponieważ korzystanie z narzędzi pomaga dziecku rozwijać precyzyjne ruchy i zręczność.

2.    Nauka o bezpieczeństwie

Każdy musi nauczyć się podstawowych umiejętności bezpieczeństwa. Jeśli nie uczysz swoich dzieci o tym, jak być bezpiecznym w domu, pozostawiasz ich edukację w zakresie bezpieczeństwa jako młodych dorosłych przyszłym pracodawcom, co jest w najlepszym razie hazardem. Nauka o bezpieczeństwie wymaga dwóch rzeczy: ekspozycji na niebezpieczne czynności w kontrolowanym środowisku oraz edukacji na temat zagrożeń i sposobów ich unikania. Odpowiedni zestaw narzędzi dla dzieci, taki jak np. Silnik do rozkręcania, daje dzieciom możliwość uczenia się na prawdziwych narzędziach bez nadmiernego narażenia na niebezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej pokazać swoim dzieciom, jak korzystać z narzędzi, zaczynając od tych zabawkowych. Realistyczne narzędzia dla dzieci, które wyglądają jak prawdziwe, ale używanie ich nie niesie ze sobą ryzyka skaleczenia czy uszkodzenia ciała  są niezastąpione w tej nauce.

3.    Nauka życiowych umiejętności

Umiejętności życiowe w tym kontekście to wszystkie te umiejętności, które pomagają ludziom funkcjonować w świecie. Nauka korzystania z narzędzi daje dzieciom cały zestaw umiejętności życiowych, których wielu dorosłym brakuje: umiejętności poruszania się po świecie konserwacji i napraw domów i samochodów. Nawet jeśli Twoje dzieci nigdy nie używają narzędzi jako dorośli, jeśli nauczą się ich używać jako dzieci, będą np. lepiej rozumieć szczegóły wyceny naprawy. Dzięki temu będą mądrzejszymi konsumentami.

4.     Zwiększona niezależność w wieku dorosłym

Wielu dorosłym brakuje dziś podstawowych umiejętności życiowych. W dzisiejszych czasach wielu właścicieli samochodów zabiera swój samochód do mechanika w celu przeprowadzenia prostych napraw, takich jak wymiana żarówki, podczas gdy mogli zrobić to sami, używając jedynie śrubokręta. Oczywiście nie jest możliwe, aby ktokolwiek wiedział, jak wykonać wszystkie możliwe naprawy w swoich pojazdach i domach bez wykształcenia w tych branżach, jednak podstawowa wiedza na temat używania narzędzi i rozwijanie pewności siebie w podejmowaniu prób podstawowych napraw daje przyszłym dorosłym wyższy poziom niezależności niż ich rówieśnicy, którzy są całkowicie zdani na łaskę usługodawców. Kiedy dzieci uczą się, jak używać narzędzi do rozwiązywania własnych problemów, uczą się, że mają większą kontrolę nad swoim życiem i pieniędzmi. Pewnego dnia podziękują ci za te umiejętności.

Jako dorośli często jesteśmy zbyt zajęci, aby poświęcać czas potrzebny na rozwijanie umiejętności poza pracą na pełen etat. Jako rodzice, nasz czas jest jeszcze bardziej obciążony wymaganiami związanymi z wychowywaniem dzieci. Uczenie naszych dzieci cennych umiejętności życiowych, takich jak posługiwanie się narzędziami, pomaga im dzisiaj nauczyć się umiejętności, które będą miały na całe życie. To jest lepsze niż dorastanie i frustracja z powodu braku umiejętności, których powinni się nauczyć, gdy byli jeszcze w domu.

 

  • Sklep zamknięty

Sklep tymczasowo niedostępny