Od urodzenia dzieci poznają otaczający je świat poprzez zabawę sensoryczną.

Zabawa sensoryczna obejmuje niemal każdą aktywność, która stymuluje zmysły dziecka poprzez nowe i ekscytujące doświadczenia. Badania pokazują, że zabawa sensoryczna we wczesnych latach rozwoju dziecka pomaga budować połączenia neuronowe, które będą potrzebne do bardziej złożonych zadań edukacyjnych w miarę wzrostu dziecka.

Korzyści płynące z aktywności sensorycznych dla rozwoju we wczesnym dzieciństwie są dobrze ugruntowane. Zabawa sensoryczna wspiera również przyswajanie języka, rozwój poznawczy i rozwiązywanie problemów, interakcje społeczne i umiejętności emocjonalne oraz rozwój motoryki małej i dużej. Rozwijając własne umiejętności i możliwości, maluchy zaczynają również rozwijać wiedzę o przedmiotach i materiałach w ich otoczeniu.

Siedem Zmysłów

Wielu z nas dorastało ucząc się pięciu zmysłów ludzkiego ciała, ale niektórzy z nas są zaskoczeni, że tak naprawdę istnieje siedem zmysłów, które dzieci muszą rozwijać, aby zmaksymalizować swoje samopoczucie w życiu. Obejmują one:

 • Widzenie – Rozpoznawanie kolorów, kształtów, liter, słów, cyfr, mowy ciała i innych wskazówek otoczenia.
 • Zapach – Rozpoznawanie i identyfikacja różnych produktów spożywczych, roślin lub materiałów w środowisku.
 • Słuch/słuchanie – Rozpoznawanie dźwięków w otoczeniu, rozumienie ich znaczenia i nauka reagowania.
 • Dotykanie – Rozpoznawanie różnych tekstur, nauka rozpoznawania obiektów na podstawie ich kształtu i materiału oraz rozróżnianie obiektów, które są bezpieczne i niebezpieczne w dotyku.
 • Degustacja – Rozpoznawanie różnych smaków i żywności, do której należą, identyfikowanie dobrych i złych smaków.
 • Równoważenie – Dostrzeganie ruchów ciała w odniesieniu do grawitacji i ciężaru, nauka ruchów w celu utrzymania równowagi i zapobiegania upadkom.
 • Świadomość ciała – Rozpoznawanie pozycji ciała i sposobu jego poruszania się w trójwymiarowej przestrzeni, sprawowanie większej kontroli nad ciałem.

Mając na uwadze te siedem zmysłów, przyjrzyjmy się 10 różnym czynnościom sensorycznym dla niemowląt, które rodzice i opiekunowie dzieci mogą wykorzystać, aby zachęcić je do uczenia się poprzez eksplorację sensoryczną i zabawę.

10 zajęć sensorycznych dla niemowląt

 1. Wiszące przedmioty

Wisząca karuzela nad łóżeczkiem dziecka służy nie tylko do dekoracji, ale zapewnia wczesne źródło stymulacji wzrokowej i zabawy sensorycznej, które pomagają dziecku rozwinąć umiejętność widzenia. Niemowlęta w łóżeczku potrzebują stymulacji wzrokowej, aby rozwijać umiejętność widzenia – potrzebują czegoś ciekawego, na co mogą patrzeć. Wisząca karuzela zapewnia odrobinę koloru i ruchu w ich otoczeniu, a to będzie stymulować oczy i umysł. Rodzice i opiekunowie dzieci powinni co kilka miesięcy wymieniać wiszącą karuzelę i bawić się z dzieckiem, dotykając lub przesuwając karuzelę, aby przyciągnąć ich uwagę.

 1. Uśmiechnięte twarze

Wyjmij rodzinne albumy ze zdjęciami i pokaż swojemu dziecku zdjęcia uśmiechniętych twarzy. Wskaż twarze na każdym zdjęciu, aby Twoje dziecko zauważyło uśmiechy. Jeśli masz zdjęcia rodzinne na ścianach w domu, spójrz na nie razem z dzieckiem. Zanim dzieci będą wystarczająco dorosłe, aby zrozumieć słowa, uśmiechy stanowią dla nich pełną miłości odpowiedź, która pomaga dziecku czuć się bezpiecznie na świecie. Nauka rozpoznawania uśmiechów w ich otoczeniu pomaga dzieciom rozwijać poczucie bezpieczeństwa i przynależności, jednocześnie budując umiejętności wizualne.

 1. Śpiewanie piosenek

Wspólne śpiewanie piosenek może pomóc dziecku rozwinąć umiejętności słuchania od najmłodszych lat. Śpiewanie z dzieckiem oferuje szereg korzyści związanych z rozwojem sensorycznym i poznawczymi. Dzieci rozwijają swoje umiejętności słuchania, słysząc Twój śpiew i próbując naśladować. Uczą się również pojęć takich jak ton i rytm oraz rozwijają swoje umiejętności językowe.

 1. Gry lustrzane

Graj w gry lustrzane ze swoim dzieckiem. Ustaw lustro, aby dziecko mogło zobaczyć własną twarz lub ciało i wchodzić w interakcje ze swoim odbiciem. Pomóż dziecku dowiedzieć się, że odbicie w lustrze należy do niego. Niemowlęta są w trakcie rozwijania samoświadomości i uczenia się więcej o swoim otoczeniu. Gry lustrzane mogą pomóc niemowlętom rozwinąć umiejętności wizualne. Gdy dorosną, baw się, prosząc ich, aby wskazywały swoje oczy, uszy lub nos lub ćwicz robienie śmiesznych min.

 1. Butelka sensoryczna

Aby zrobić butelkę sensoryczną, potrzebujesz pustej butelki po wodzie, którą musisz napełnić wybranymi materiałami. Butelki sensoryczne mogą zapewnić dzieciom różnorodne doznania sensoryczne w zależności od tego, co zdecydujesz się w nich umieści. Mogą to być koraliki, cekiny czy brokat zmieszane z wodą. Dzieci bawią się butelką sensoryczną, trzymając ją, obracając i potrząsając.

 1. Płyta tekstur

Prosta deska teksturowana z różnych materiałów może zapewnić różnorodną stymulację sensoryczną, gdy niemowlęta rozwijają zmysł dotyku. Dzieci poznają swoje otoczenie za pomocą pięciu zmysłów – zwłaszcza dotyku. Nowe tekstury są ekscytujące dla niemowląt, które nigdy wcześniej ich nie doświadczyły. Poeksperymentuj z różnymi materiałami. Umieść je na swojej tablicy tekstur. Możesz użyć wacików, foli aluminiowej, filcu, sznurka, koralików, kamieni, muszli, liści czy guzików.

 1. Gąbki i woda

Mała taca z wodą i kilka gąbek to prosta aktywność sensoryczna dla Twojego niemowlęcia. Zajęcia sensoryczne dla niemowląt muszą być ciekawe, bezpieczne i proste – zwłaszcza w wieku, w którym dzieci uczą się, wkładając rzeczy do ust. Gąbki i woda spełniają wszystkie wymagania – Twoje dziecko może pluskać się w wodzie, ćwiczyć podnoszenie i wyciskanie gąbek rozwijając świadomość ciała, umiejętność eksploracji obiektów i zmysł dotyku.

 1. Kostki lodu w misce

Garść kostek lodu w bezpiecznej dla dziecka misce z odrobiną wody to prosta i przyjemna czynność, która daje wiele możliwości rozwoju sensorycznego i wczesnego uczenia się. Twoje dziecko może bawić się pluskając w wodzie, rozwijać swoje zdolności motoryczne, chwytając śliskie kostki lodu i czuć różnicę między ciepłymi i chłodnymi temperaturami. Wraz z wiekiem dzieci mogą dowiedzieć się o zmianach fazowych (topieniu i zamarzaniu), pływających i tonących przedmiotach, pęcherzykach powietrza w wodzie i nie tylko. Dzieci uwielbiają wykonywać czynności sensoryczne z lodem i wodą, a rodzice uwielbiają niskie koszty, minimalne wymagania dotyczące sprzątania i bogate możliwości uczenia się, jakie mogą zapewnić te materiały.

 1. Zabawki muzyczne

Proste zabawki muzyczne pomagają dziecku rozwinąć zainteresowanie muzyką, ponieważ rozwija to jego zdolności motoryczne oraz zmysł słuchu i dotyku. Słuchanie muzyki pomaga dzieciom rozwijać zmysł słuchu, ale granie na zabawkowym instrumencie pomaga dziecku rozwijać sprawność, uwalniać stłumioną energię i rozwijać zdolności twórcze. Nauka gry na różnych instrumentach, takich jak cymbałki  czy gitara dla dzieci, pomaga rozwijać koordynację i zmysł dotyku.

 1. Oobleck ze skrobi kukurydzianej i wody

Wymieszaj szklankę wody z około dwiema szklankami skrobi kukurydzianej, a otrzymasz Oobleck – płyn nienewtonowski , który jest twardy jak skała, gdy go ściskasz, ale płynie jak woda, gdy go puścisz. Oobleck jest idealny do zabawy. Dzieci mogą go chwycić i ścisnąć, aby poczuć, jak twardnieje w dłoniach, a następnie zwolnić uchwyt i obserwować, jak wraca do pojemnika. W ten sposób rozwijają zmysł dotyku, zdolności motoryczne i doświadczają nowych tekstur. Oobleck jest również bezpieczny dla dzieci do wkładania do ust (chociaż nie smakuje za dobrze).

Twoje dziecko jest jak gąbka, więc wszystkie rzeczy, które robisz razem z nim, pomagają mu rozwijać się i poznawać świat. Ciesz się tym wyjątkowym czasem razem i rób dużo zdjęć. Później za tym zatęsknisz, gdy przypomnisz sobie o fazie noworodkowej i zobaczysz, jak daleko zaszło Twoje dziecko.