Nadeszła jesień, powietrze jest rześkie, liście są wspaniałe, ale jest też chłodniej więc prawdopodobnie spędzasz więcej czasu w domu. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zająć swoje dzieci, pozwól nam pomóc z naszą listą jesiennych zajęć. Znajdziesz mnóstwo pomysłów na liście, żołędzie, kasztany, dynie, jabłka i wiele innych. Te jesienne pomysły na aktywność są idealne dla małych dzieci i przedszkolaków, ale także starszych. Jesień to fantastyczna pora roku, która niesie ze sobą wiele możliwości na ciekawe zajęcia –  rzeźbienie w dyni, spacery wśród opadających liści czy znajdowanie kasztanów i żołędzi.

  1. Malowanie jesiennymi liśćmi

Aby zrobić coś innego niż zwykłe, stwórz jesienne arcydzieło, używając liści jako szablonów. Połóż liście na białym papierze i przypnij je spinaczem do papieru. Poproś dzieci, aby odrysowały kontury liści. Możesz też użyć gąbek do naczyń, ponieważ pozwalają one uzyskać ładną teksturę.

  1. Uruchomianie stacji pogodowej

Czy wiesz, że możesz wykorzystać szyszki do sprawdzenia prognozy pogody? Szyszki sosnowe otwierają się lub zamykają w zależności od pogody. Przy suchej pogodzie otwierają się, aby wiatr mógł zabrać małe nasiona przechowywane w środku. Jeśli jednak jest deszczowa pogoda, szyszki zamykają się, aby nasiona nie zamokły i nie stały się zbyt ciężkie, aby podróżować na wietrze. Wybierz się ze swoimi dziećmi na spacer i zbierzcie szyszki, a następnie poukładajcie je na zewnętrznym parapecie. Pamiętaj aby zabezpieczyć szyszki, aby nie spadły. Teraz Twoje dzieci mogą codziennie rano i po południu sprawdzać prognozę pogody. Możecie również stworzyć wykres i monitorować prognozę z szyszek sosny w stosunku do rzeczywistej pogody, aby Twoje dzieci mogły sprawdzić dokładność swojej stacji pogodowej.

  1. Robienie zielnika

Zielnik to zbiór suszonych roślin i kwiatów w księdze lub zeszycie z kilkoma notatkami na temat gatunku. Tworzenie własnego zielnika to świetne zajęcie, ponieważ proces składa się z kilku etapów i można go rozłożyć na kilka tygodni lub dłużej. Pierwsza część procesu polega na znalezieniu roślin i kwiatów w Twojej okolicy. Następnie musisz je podsuszyć, najlepiej między kartkami ciężkiej książki, zanim ostatecznie ułożysz je w wybranym notatniku. Warto najpierw dowiedzieć się trochę na temat roślin w Twojej okolicy, abyś mógł pomóc swoim dzieciom w identyfikacji roślin, które wybierzecie.

Kiedy wychodzicie, aby zbierać rośliny, weźcie mały notatnik do zapisywania swoich obserwacji. Twoje dzieci mogą chcieć nagrać, gdzie znalazły roślinę, co o niej myślą, jak pachnie i oczywiście dopasować jej nazwę.

Gdy kwiaty i rośliny wyschną, dzieci mogą ułożyć je w swoim zielniku i dodać notatki, które zrobiły podczas ich zbierania. Mogą wybrać aranżację według koloru, lokalizacji, rozmiaru lub po prostu według swoich upodobań.

  1. Projektowanie labiryntu

Lubimy wychodzić z dziećmi na zewnątrz, gdy jest sucho. Słoneczna pogoda daje możliwości zorganizowana zajęć, które zapewniają rozrywkę wszystkim przez dłuższy czas. Rzuć wyzwanie swoim dzieciom, aby zrobiły labirynt z opadłych liści. Wybierz rozmiar labiryntu i jego kształt. Powiedz dzieciom, że musi być kwadratowy lub okrągły. Jeśli masz ogród, przed rozpoczęciem zabawy w układanie labiryntu możecie wspólnie zgrabić liście by były łatwo dostępne, zanim dzieci zbudują labirynt.

Kolejną opcją jest tworzenie wielkich wzorów z liści. W przypadku starszych dzieci możesz wyjaśnić, czym jest mandala i sprawdzić, czy mogą zrobić własną z liści.

Dzieciom, które kochają ruch, rzuć wyzwanie, by zrobiły tor przeszkód z liści.

Jak się okazuje, każda pora roku potrafi być piękna, jeśli tylko znajdziemy jej zalety. Jesień to wspaniała i kolorowa pora roku. Warto ją wykorzystać i docenić, jak wiele ma do zaoferowania.