To trudne zarówno dla rodziców, jak i dzieci, gdy dziecko zmaga się z gniewem. Niektóre dzieci łatwo się denerwują. Potrafią wybuchać przez pozornie drobne wydarzenia. Krzyczą, a nawet mogą stawać się agresywne.

Jeśli twoje dziecko wybucha gniewem, a zwłaszcza jeśli gniew twojego dziecka wpływa na jego relacje i jakość życia, ważne jest, aby nauczyć je umiejętności radzenia sobie ze swoimi uczuciami w zdrowy sposób.

  1. Naucz swoje dziecko o uczuciach

Dzieci częściej wybuchają, gdy nie rozumieją swoich uczuć lub nie potrafią ich zwerbalizować. Dziecko, które nie może powiedzieć „jestem zły!” może próbować pokazać, że jest wściekłe atakując lub dziecko, które nie jest w stanie dostrzec lub wyjaśnić, że jest smutne, może źle się zachowywać, aby zwrócić na siebie uwagę.

Aby pomóc dziecku nauczyć się rozpoznawać i nazywać uczucia, zacznij od nauczania podstawowych słów, takich jak „zły”, „smutny”, „szczęśliwy” i „przestraszony”. Nazwij uczucia swojego dziecka, mówiąc: „Wygląda na to, że jesteś teraz naprawdę zły”. Z czasem Twoje dziecko nauczy się rozpoznawać i nazywać własne emocje.

Gdy Twoje dziecko zacznie lepiej rozumieć swoje emocje oraz zrozumie jak je opisywać, możesz nauczyć je bardziej wyrafinowanych słów, takich jak sfrustrowany, rozczarowany, zmartwiony i samotny.

  1. Stwórz skalę złości

Skala złości to narzędzie, które pomaga dzieciom rozpoznać oznaki wzrostu ich złości. Na kartce papieru narysuj duży termometr. Zacznij od dołu od zera i wpisz liczby do 10, na górze termometru.

Na skali złości zero oznacza „brak złości”. 5 oznacza „średnią ilość gniewu”, a 10 oznacza „największy gniew w historii”.

W czasie, gdy Twoje dziecko nie jest zdenerwowane ani złe, porozmawiaj o tym, co dzieje się w jego ciele przy każdej cyfrze na termometrze. Twoje dziecko może powiedzieć, że się uśmiecha, gdy jest na poziomie 0, ale ma smutną minę, gdy osiągnie poziom 5. Może poczuć, że jego twarz robi się gorąca i może zacisnąć pięści u rąk, gdy jest na poziomie 7.

Korzystanie ze skali pomaga dzieciom nauczyć się rozpoznawać gniew, gdy się pojawia. Dzięki temu dzieci będą mogły zrozumieć i zauważyć fakty, że gdy ich temperatura gniewu zacznie rosnąć, zrobienie sobie przerwy może pomóc im ją ochłodzić.

  1. Opracuj plan uspokojenia

Naucz swoje dziecko, co robić, gdy zaczyna się gniewać. Zamiast rzucać klockami, gdy jest sfrustrowane, może na przykład udać się do swojego pokoju lub wyznaczonego „uspokajającego kącika”.

Zachęć je do kolorowania, czytania książki lub innych uspokajających czynności, aż poczuje się lepiej. Możesz nawet stworzyć zestaw uspokajający. Może to obejmować ulubione kolorowanki i kredki Twojego dziecka, zabawną książkę do czytania, naklejki czy ulubioną zabawkę do przytulania.

Kiedy Twoje dziecko się zdenerwuje, możesz powiedzieć: „Idź po swój zestaw uspokajający”. To zachęci dziecko do wzięcia odpowiedzialności za uspokojenie się.

  1. Pielęgnuj umiejętności zarządzania gniewem

Jednym z najlepszych sposobów pomocy dziecku, które czuje się złe, jest nauczenie go konkretnych technik radzenia sobie z gniewem. Na przykład branie głębokich oddechów może uspokoić umysł i ciało dziecka, gdy jest zdenerwowane. Pomocne może też być wyjście na szybki spacer, liczenie do 10 lub powtarzanie pomocnej frazy.

Naucz je także innych umiejętności, takich jak kontrolowanie impulsów i samodyscypliny. Niektóre dzieci potrzebują sporej ilości coachingu, aby móc ćwiczyć te umiejętności gdy są zdenerwowane.

  1. Nie poddawaj się napadom złości

Czasami dzieci odkrywają, że wybuchy złości to skuteczny sposób na zaspokojenie ich potrzeb. Jeśli Twoje dziecko wpadnie w szał, a Ty dasz mu zabawkę, aby je uciszyć, szybko nauczy się, że napady złości są skuteczne w osiąganiu celów.

Nie poddawaj się dziecku. Chociaż na krótką metę może to być łatwiejsze, na dłuższą metę poddanie się tylko pogorszy problemy z zachowaniem i agresją. Zamiast tego pracuj nad nawiązaniem kontaktu z dzieckiem, aby czuło się bardziej pewne, że jego potrzeby zostaną zaspokojone.

  1. Podążaj za konsekwencjami

Konsekwentna dyscyplina jest konieczna, aby Twoje dziecko nauczyło się, że agresja lub brak szacunku jest nie do przyjęcia. Jeśli Twoje dziecko łamie zasady, za każdym razem wyciągaj  konsekwencje.

Przerwa lub odebranie przywilejów może być skuteczną strategią dyscypliny. Jeśli Twoje dziecko zepsuje coś, gdy jest złe, poproś je, aby pomogło to naprawić lub wykonało prace domowe, aby „odpracować” szkody.

  1. Unikaj brutalnych mediów

Jeśli Twoje dziecko zachowuje się agresywnie, wystawianie go na agresywne programy telewizyjne lub gry wideo może zaostrzyć problem. Skoncentruj się na eksponowaniu go na książki, gry i programy, które modelują zdrowe umiejętności rozwiązywania konfliktów.

Dzieci nie lubią być złe lub wpadać w ataki złości i szału. Często reagują na frustrację i niemożność radzenia sobie z własnymi wielkimi uczuciami. Pomaganie dziecku w nauce odpowiedniego reagowania na gniew i inne negatywne emocje będzie miało pozytywny wpływ na jego życie w domu i szkole. Jeśli masz problemy, poproś o pomoc pediatrę lub pedagoga szkolnego Twojego dziecka.