Język jest najpotężniejszym narzędziem, jakie posiada człowiek. A czytanie jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących i skutecznych sposobów opanowania tego narzędzia. Nawyk czytania, jeśli zostanie zaszczepiony w młodym wieku, pomaga w rozwoju mózgu i rozwija wyobraźnię. Nigdy nie jest za wcześnie na czytanie dziecku i budowanie tego nawyku. To prezent na całe życie.

Korzyści płynące z czytania małym dzieciom:

Rozwój poznawczy

Dzieci nabywają głębokiego zrozumienia swojego świata i otrzymują wiedzę podstawową. Pomaga im to zrozumieć to, co widzą, słyszą i czytają, co wspomaga ich rozwój poznawczy.

Lepsze słownictwo

Czytanie we wczesnym wieku nie tylko pomaga dzieciom uczyć się nowych słów i nowych sposobów wyrażania siebie, ale także poprawia ich gramatykę i uczy nowych pojęć.

Zwiększona empatia

Czytanie pozwala dzieciom zrozumieć różne emocje. Pomaga to w ich rozwoju emocjonalnym i społecznym, ponieważ uczą się kojarzyć swoje uczucia ze słowami i znajdują sposób na lepsze wyrażanie siebie. Książki przedstawiają różne postacie i perspektywy, co pozwala dzieciom być bardziej empatycznymi. Koncepcja przyczyny i skutku w opowiadaniach pomaga rozwijać ich umiejętności analityczne, oprócz zachęcania do ciekawości, która jest niezbędna do nauki.

Więź między rodzicem a dzieckiem

Czas na czytanie to piękny rytuał, który pozwala rodzicom i dzieciom nawiązać kontakt i zrelaksować się. Dzieci uwielbiają słuchać opowieści rodziców, podczas gdy rodzice relaksują się w przestrzeni pełnej fantazji. Historie wyzwalają rozmowy i pytania, które pomagają dziecku uczyć się i wyrażać. Ten rytuał jest nie tylko przyjemny, ale także wywołuje pozytywne skojarzenia w umyśle dziecka.

Rozbudzona ciekawość

Tylko ciekawski umysł próbuje się uczyć. Bajki to wgląd w części świata, które są jeszcze nieznane dzieciom. Różnorodność tematów stwarza dzieciom możliwości i intryguje je. Książka o znanych artystach, motylach na całym świecie lub o wszechświecie mogą zainspirować dzieci do dalszych poszukiwań i nauki. Pozwala to także dzieciom poznawać różne kultury i ludzi.

Rozwój koncentracji

Regularne i konsekwentne czytanie pomaga poprawić zdolność koncentracji u dzieci. Kiedy siedzą nieruchomo i słuchają przez dłuższy czas, budują cierpliwość, która przynosi im korzyści w szkole.

Kreatywność

Czytanie książek pobudza wyobraźnię. Postacie, kostiumy, budynki, sytuacje i dialogi tworzą wrażenie wizualne podczas czytania. Ta wyobraźnia wyzwala dalszą kreatywność, która może pomóc w budowaniu innych umiejętności życiowych.

Skrócony czas wyświetlania

Mózgi dzieci potrzebują stymulacji, aby się uczyć i rozwijać. W czasach gadżetów i gier dzieci uzależniły się od czasu spędzanego przed ekranem, co hamuje rozwój ich mózgu. Zwykle zostają w domu i nie wchodzą w interakcje z rówieśnikami. Stają się fizycznie niezdrowi, gdy spędzają godziny przed ekranami. Z drugiej strony książki inspirują dzieci do nauki i rozwoju oraz poznawania otaczającego ich świata.

Jak rodzice i nauczyciele mogą budować nawyk czytania u dzieci:

Zacznij wcześnie

Czytanie małemu dziecku może wydawać się daremnym ćwiczeniem, ale tak naprawdę nie jest. Dzieci uwielbiają słuchać kojących głosów rodziców i obserwować ich miny w poszukiwaniu wskazówek. Ten nawyk tworzy u nich poczucie rutyny i bezpieczeństwa, co zapewni im dalsze czerpanie przyjemności z czytania, gdy dorosną. Warto zatem inwestowanie w książki z tkaninami, książki dotykowe, książki kukiełkowe i książki planszowe z dużą ilością ilustracji.

Wszystko jest na zdjęciu

Małe dzieci dobrze reagują na obrazki i kolory. Książki z bogatymi ilustracjami, takie jak książki pop-up lub książki z obrazami 3D, to idealny zakup. Skojarzenie, jakie dzieci stworzą między obrazami a ograniczonym tekstem, pomoże im w nauce nowych słów i wyrażeń w czasie czytania.

Pozwól im wybrać

Pozwolenie dzieciom na wybranie ulubionych książek zawsze zapewni większe zainteresowanie. Ta umiejętność wyboru daje im poczucie władzy i sprawia, że trzymają się swoich decyzji.

Jeszcze raz

Wszystkie dzieci mają swoich ulubieńców i bez wątpienia wielokrotnie będą prosić o tę samą historię. Wskazuje to na zrozumienie historii i chęć dowiedzenia się więcej na jej temat. Istnieje niewidzialny związek między słowami a rzeczywistymi sytuacjami.

Daj przykład

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Kiedy zobaczą, jak ich rodzice czytają, będą ciekawe i będą chciały naśladować. Nawyki i entuzjazm są zawsze zaraźliwe.

Dowiedz się, jak czytają dzieci

Wiedza o umiejętnościach czytania, jakie musi posiadać dziecko w określonym wieku, pomaga rodzicowi wybrać odpowiednie książki. Wiedza ta pozwala rodzicom na bieżąco śledzić rozwój swoich dzieci i korygować je w razie potrzeby.