Ciągle słyszymy, jak ważny jest sen, ale czy naprawdę rozumiemy, jak ważny jest zwłaszcza dla rozwoju małych dzieci? Sen jest tak samo ważny dla dziecka jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, ponieważ sen pomaga wspierać jego rozwój umysłowy i fizyczny oraz ogólne samopoczucie. Nawet w okresie niemowlęcym, gdy dzieci śpią, ich mózgi są zajęte pracą, podczas gdy one odpoczywają. Kiedy Twoje dziecko śpi i zaczyna drgać, oznacza to, że jego ciało uczy się połączenia między mózgiem a mięśniami. Dzieci, które nie śpią wystarczająco dużo, mogą mieć trudności z koncentracją lub doświadczać obniżonego nastroju. Zadbanie o to, aby Twoje dziecko było dobrze wypoczęte, nie tylko pomoże mu się skoncentrować i uczyć się nowych rzeczy, ale także będzie wspierać mózg w przyswajaniu i zapamiętywaniu informacji.

Rozwój fizyczny dzieci

Nieodpowiednia ilość snu może mieć negatywny wpływ na hormon wzrostu u dzieci. Ponieważ hormon ten jest wytwarzany głównie podczas snu, u dziecka, któremu brakuje odpoczynku, może wystąpić niedobór hormonu wzrostu. Brak snu może również wpływać na wagę dziecka. Leptyna – hormon, który mówi dziecku, że zjadło wystarczająco dużo będzie źle uwalniany, przez co  dziecko będzie nadal jeść, mimo że nie jest głodne, a to może prowadzić do otyłości.

Odpowiednia ilość snu w nocy jest niezbędna, ale to nie znaczy, że drzemki również nie są ważne. Drzemki nie tylko dają rodzinom trochę czasu w ciągu dnia na wykonanie kilku czynności w domu lub po prostu na odpoczynek, ale także przynoszą korzyści dzieciom, nie pozwalając im się przemęczyć. Gdy dziecko staje się przemęczone, jego nastrój może ulec pogorszeniu i może być mu trudniej zasnąć w nocy.

Więc ile powinno spać dziecko? Niektóre dzieci będą potrzebować więcej snu w nocy i robić krótkie drzemki w ciągu dnia, podczas gdy inne mogą spać nieco mniej w nocy, a za to ucinać sobie długie drzemki w ciągu dnia. Chociaż nie ma konkretnych ram czasowych, które pasowałyby do potrzeb każdego dziecka, eksperci sugerują, co następuje:

Noworodki: 10,5 – 18 godzin dziennie

Niemowlęta: 9 – 12 godzin dziennie

Maluchy: 11-14 godzin dziennie

Przedszkolaki: 11-13 godzin dziennie

Dzieci w wieku szkolnym: 9-11 godzin dziennie

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zapewnienie dziecku dobrego snu jest stworzenie rutyny przed snem. Dobrą wiadomością jest to, że wystarczy kilka nocy przestrzegania rutyny przed snem, aby zauważyć poprawę snu Twojego dziecka.

 

Co to jest rutyna przed snem i jakie są jej korzyści?

Rytuały przed snem to spójny, powtarzalny zestaw czynności wykonywanych przed snem każdego wieczoru. Pomagają przygotować dziecko do snu, relaksując je i odprężając. Przewidywalna rutyna daje również Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy samodzielnego zasypiania.

Badania pokazują, że dzieci, które przestrzegają rutyny przed snem, częściej kładą się spać wcześniej, zasypiają szybciej, śpią dłużej i mniej budzą się w nocy. Te korzyści dla jakości snu są nadal widoczne po latach u dzieci, które przestrzegały zwyczajów przed snem, gdy były młodsze.

 

Oprócz poprawy snu, rutyna przed snem uczy dziecko dbania o siebie i kładzie podwaliny pod pamięć roboczą, uwagę i inne umiejętności poznawcze. Sprzyjają również więzi rodzic-dziecko i może pomóc poprawić nastrój i obniżyć poziom stresu.

W dłuższej perspektywie korzyści te przekładają się na lepszą gotowość do nauki, a także lepsze wyniki w nauce i umiejętności społeczne. Z kolei ci, którzy w dzieciństwie nie przestrzegają rutyny przed snem, częściej mają problemy ze snem i nadwagę w okresie dojrzewania.

Ustalenie rutyny przed snem od samego początku ułatwia utrzymanie zdrowych nawyków w miarę wzrostu dziecka.

Jak stworzyć rutynę przed snem dla dzieci

Rytuał przed snem dla dzieci zwykle składa się z trzech lub czterech czynności, na przykład jedzenia przekąski, mycia zębów, zakładania piżamy i czytania książki. Czynności te powinny być zawsze wykonywane w tej samej kolejności. Aby rutyna była jeszcze bardziej efektywna, zacznij uspokajać domowników, przyciemniając światła i wyłączając ekrany telewizorów i komputerów.

Typowe czynności przed snem, które mają korzystny wpływ na sen:

  • Pożywna przekąska lub butelka/karmienie piersią
  • Zmiana pieluchy lub kąpiel
  • Mycie zębów i chodzenie do łazienki
  • Czytanie książki
  • Kołysanka lub wspólne śpiewanie piosenki
  • Masaż, przytulanie i kołysanie

Punktem kulminacyjnym rutyny przed snem powinien być pocałunek na dobranoc i zgaszenie światła. Powinieneś wyjść z pokoju, gdy dziecko jest śpiące, ale jeszcze nie śpi. W ten sposób dziecko nauczy się samodzielnie zasypiać i nie wpadnie w panikę, jeśli obudzi się w środku nocy i odkryje, że cię nie ma. Ustal stałą porę snu, która zapewni dziecku wystarczającą ilość czasu na sen zalecaną dla jego wieku.