Oto przewodnik po tym, jak bawią się dzieci, a także zabawki, które bawią i pomagają dzieciom rozumieć świat, uczyć je umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz stymulować rozwijający się mózg.

Niemowlęta: jak się bawią

Zabawa w pierwszym roku życia polega na eksploracji. Niemowlęta używają swoich pięciu zmysłów, aby poznać interesujący, nowy świat wokół nich: Czy przedmiot jest twardy czy miękki? Lepki czy szorstki? Co zrobi, jeśli go upuszczę? Większość zabawy polega na „smakowaniu” lub potrząsaniu, uderzaniu i upuszczaniu przedmiotów.

Kiedy Twoje dziecko rozwija nowe zdolności motoryczne, zabawa staje się bardziej skoordynowana i złożona. Na przykład:

 • W wieku około 4 miesięcy niemowlęta zaczynają sięgać i chwytać przedmioty, takie jak grzechotka.
 • W wieku 6 lub 7 miesięcy mogą przekładać tę grzechotkę z ręki do ręki.
 • W wieku około 9 miesięcy nowo opracowany uchwyt ułatwia dzieciom podnoszenie mniejszych przedmiotów, takich jak klocki i inne małe zabawki odpowiednie do wieku.

W tym czasie zabawa jest zwykle czynnością samotną, ale wspólne zabawy z innymi dziećmi i naśladowanie czynności są powszechne pod koniec roku.

Na razie jesteś ulubionym towarzyszem zabaw swojego dziecka. Interakcje z Tobą pomagają dziecku uczyć się o języku, relacjach społecznych oraz przyczynach i skutkach. Gdy dzieci zaczynają rozumieć, w jaki sposób rzeczy w środowisku są ze sobą powiązane i jak smakują, pachną i brzmią, są gotowe do następnego etapu rozwoju: poznania, jak działają.

Inteligentne zabawki dla niemowląt

Przedmioty „tańczące nad głową” dziecka podczas leżenia w łóżeczku stymulują widzenie i rozwijają zdolność koncentracji.

 • Początkowo Twoje dziecko będzie zafascynowane zmieniającą się twarzą z lustra. Z biegiem czasu Twoje dziecko zda sobie sprawę, że śliniące się, uśmiechnięte dziecko patrzące z lustra jest w rzeczywistości odbiciem. Gdy to nastąpi, dzieci stają się świadome siebie, co prowadzi do większego samopoznania, gdy uczą się o częściach ciała i miejscu, w którym się znajdują.
 • Piramidy z pierścieniami. Ta klasyczna zabawka ma stożek, który pasuje do kolorowych pierścieni o różnych rozmiarach. Na początku niemowlęta lubią trzymać i wpychać pierścienie do buzi. Później ćwiczą umiejętności motoryczne, dopasowując pierścienie do stożka. Maluchy uczą się również o kolorach i liczbach, gdy policzysz wielokolorowe pierścienie podczas ich układania.
 • Zabawki push-pull. Pomagają one w utrzymaniu równowagi i rozwoju dużych mięśni, gdy maluch przechodzi od kanapowego surfera do spacerowicza. Im więcej dzieci pchają i ciągną, tym intensywniej pracują nad mięśniami niezbędnymi do przekształcenia ich w biegaczy i wspinaczy. Później, w wieku niemowlęcym, dzieci mogą używać ich do kontrolowania rosnącej prędkości.

Małe dzieci: jak się bawią

Maluchy stają się świadome funkcji przedmiotów. Lubią układać klocki czy gaworzyć do telefonu-zabawki. Koncepcja gry w udawanie zaczyna się właśnie teraz. Twój maluch może w nocy wkładać lalkę do łóżka lub wydawać odgłosy „ciuchci” podczas pchania zabawkowego pociągu.

To kładzie podwaliny pod zabawę przedszkolną, gdy używanie minutnika piekarnika w kuchni zabaw lub dzwonienie dzwonkiem w udawanym wozie strażackim oznacza coraz większe zrozumienie przez dziecko, że każdy przedmiot służy do jakiegoś celu.

Twój maluch również zacznie rozróżniać kolory i kształty. Wybieraj więc zabawki, które są jasne, kolorowe i dopasowane do małych rączek. W wieku 2 lat większość maluchów potrafi kopać piłkę, bazgrać kredką i budować wieże o wysokości czterech lub więcej bloków. W wieku 3 lat potrafią układać proste łamigłówki i pedałować na rowerze trójkołowym.

Spodziewaj się wielu powtórzeń, ponieważ w ten sposób maluchy opanowują nowe umiejętności i uczą się, że mają pewną kontrolę nad otaczającym ich światem.

Inteligentne zabawki dla małych dzieci

 • Piłki. Niezależnie od tego, czy są odbijane, przetaczane, łapane czy rzucane, piłki wspierają dużą motorykę, koordynację ręka-oko i zręczność.
 • Zabawki do sortowania kształtów. Zagadki z tablicami perforowanymi, zagnieżdżone kubki lub bloki oraz wiaderka z otworami na bloki o różnych kształtach stanowią wyzwanie dla koordynacji wzrokowo-ruchowej i umiejętności rozwiązywania problemów.
 • Zabawki mechaniczne. Wyskakujące zabawki i pudełka z gałkami, przyciskami i dźwigniami zachęcają do umiejętności motorycznych i rozwiązywania problemów oraz uczą przyczyny i skutku.
 • Zabawki do odgrywania ról. Kuchenki do zabawy, zestawy lekarskie i zestawy golfowe pomagają dzieciom uczyć się, jak działa świat, naśladując działania Ciebie i innych wpływowych dorosłych. Lalki i pluszaki zachęcają do udawanej zabawy (może przyjęcie herbaciane dla pluszowych misiów?) oraz wspomagają rozwój społeczny i emocjonalny, ucząc maluchy, jak wyrażać emocje i dbać o to, co kochają.

Przedszkolaki: jak się bawią

Niemowlęta badają przedmioty za pomocą pięciu zmysłów. Maluchy zaczynają zastanawiać się, jak działają. Teraz, jako przedszkolaki, dzieci będą używać zabawek i innych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, ale także będą wyobrażać sobie świat innych możliwości. Koc rzucony na stolik kawowy staje się tajnym klubem. Modelinę można wykorzystać do zrobienia pizzy, o której „skosztowanie” zostaniesz poproszony.

Dla przedszkolaka świat staje się magicznym miejscem bez granic — a przedszkolaki są mistrzami i twórcami tego wszystkiego. Wiele dzieci w tym wieku myśli, że mają magiczne moce i mogą walczyć z „potworami” i wygrywać, lub zamieniać się w księżniczkę, wróżkę lub inne stworzenie.

Często twój przedszkolak wciąga cię w fantazję i oczekuje, że będziesz się bawić. W tym czasie mogą też „pojawić się” wyimaginowani przyjaciele. Ten rodzaj zabawy fantasy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci, ponieważ pomaga im pracować nad ich lękami, niepokojami, nadziejami i marzeniami.

Świat jest także sceną, więc spodziewaj się usłyszeć dużo „mamusiu, tatusiu, patrz!” gdy twój przedszkolak uczy się jednej nowej sztuczki za drugą i szuka twojej aprobaty i wsparcia dla nowych osiągnięć. Chęć nawiązania kontaktu z innymi rozciąga się na przyjaciół, gdy przedszkolaki zaczynają uczyć się dawania i brania wspólnej zabawy i dzielenia się.

Zabawa w udawanie staje się bardziej dopracowana. Wiedza dzieci o świecie jest bardziej zaawansowana, więc nie zdziw się, jeśli Twój przedszkolak dokładnie wie, jak obsługiwać gadżety elektroniczne lub sprawić, by działały zabawki elektryczne (takie jak samochód sterowany radiem lub gra wideo).

Sama zabawa staje się bardziej fizyczna. Po co po prostu chodzić, kiedy możesz skakać, biegać lub przeskakiwać?

Inteligentne zabawki dla przedszkolaków

 • Sztuka i rzemiosło. W miarę poprawy zdolności motorycznych, czynności takie jak trzymanie kredki, rysowanie obrazków członków rodziny i używanie nożyczek do wycinania i wklejania wzmacniają koordynację, pobudzają kreatywność i wzmacniają poczucie własnej wartości.
 • Klocki i zestawy konstrukcyjne. Budowanie wieży (i zastanawianie się, jak powstrzymać ją przed przewróceniem) zachęca do umiejętności rozwiązywania problemów i koordynacji ręka-oko. Przedszkolaki wykorzystują swoją wyobraźnię do tworzenia budynków, pojazdów, zwierząt i nie tylko z prostych zestawów konstrukcyjnych.
 • Puzzle pomagają w koordynacji i zręczności, uczą relacji przestrzennych (gdzie rzeczy są w relacji do innych rzeczy) i logicznego myślenia.

Duże dzieci: jak się bawią

Dzieci w wieku szkolnym rozumieją otaczający je świat i teraz dążą do opanowania umiejętności, które kiedyś były dla nich wyzwaniem, takich jak łapanie piłki nożnej lub zaplatanie włosów koleżanki.

Jest to również czas, w którym rozwijają się talenty i zainteresowania — 4-latek, który lubił spędzać czas na opowiadaniu, może pokochać czytanie; 5-latek, który słuchał muzyki, może chcieć grać na pianinie. Udoskonalane są zdolności fizyczne, takie jak duże i drobne zdolności motoryczne. Dzieci uczą się jeździć na dwukołowych rowerach i na deskorolkach. Sztuka i rzemiosło stają się bardziej skomplikowane, a dziecko może spędzać godziny na tkaniu bransoletek przyjaźni lub rysowaniu komiksów.

Relacje z rówieśnikami nabierają większego znaczenia, a Twoje dziecko może być bardziej zainteresowane zabawą z kolegami z klasy niż z Tobą. Pamiętaj jednak, że nawet gdy Twoje dziecko dojrzeje, nadal jesteś najważniejszym towarzyszem zabaw więc wieczór gier rodzinnych to jeden ze sposobów na wspólne spędzenie czasu.

Inteligentne zabawki dla dużych dzieci

 • Skacząc na skakance z przyjaciółmi, dzieci uczą się na zmianę i dogadują się z rówieśnikami. Całe to skakanie i koordynacja, której wymaga, zachęcają do dużego rozwoju motorycznego i umiejętności rozwiązywania problemów.
 • Gry karciane i planszowe. Gry karciane, takie jak „wojna” lub „szalone ósemki”, oraz gry planszowe, takie jak warcaby czy szachy, uczą strategii, zasad negocjacyjnych i fair play. Zachęcaj do współpracy i pomóż dziecku nauczyć się radzić sobie z emocjami, które towarzyszą wygrywaniu i przegrywaniu.
 • Instrumenty muzyczne. Nauka gry na pianinie, skrzypcach, gitarze lub innym instrumencie zachęca do słuchania i umiejętności motorycznych oraz pomaga budować umiejętności koncentracji.
 • Zabawki naukowe. Zestawy chemiczne, lornetki, teleskopy lub inne zabawki, które promują odkrywanie i rozwiązywanie problemów, pomagają poprawić umiejętności matematyczne i naukowe oraz rozwijać wyobraźnię.

Idealna zabawka: Ty

Nie lekceważ swojej roli. W końcu to Ty odłożyłeś telefon, włączyłeś go i zachęciłeś dziecko do podążania za sobą. To ty jako pierwsza pokazałaś dziecku, jak układać te klocki. A kiedy siedzisz obok swoich dzieci i malujesz, kolorujesz lub czytasz historię, poświęcasz im uwagę, której potrzebują, aby budować poczucie własnej wartości i czuć się kochanym i bezpiecznym.

Zabawki są narzędziem, które pomaga dzieciom się rozwijać, ale to rodzice dbają o ten rozwój.