Podczas gdy małe dzieci spędzają dużo czasu w krainie pozorów, wyobraźnia nie jest zarezerwowana tylko dla dziecięcej zabawy. To właśnie dzięki rozwojowi wyobraźni w dzieciństwie dorośli są w stanie wykonywać wiele zadań, których wymaga od nich codzienne życie. Dorośli nieustannie wykorzystują swoją wyobraźnię, aby wymyślać nowe rzeczy, wizualizować, rozwiązywać problemy, cieszyć się książką lub filmem, rozumieć perspektywy innych, planować i myśleć kreatywnie. Nic dziwnego, że Albert Einstein uważał, że „wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”.

Zabawa z użyciem wyobraźni jest nieodłączną częścią wczesnego dzieciństwa. Odgrywa kluczową rolę w rozwoju Twojego dziecka oraz daje wiele okazji do nauki.

Czasami wyimaginowany przyjaciel lub wcielanie się w postać z bajki jest czymś więcej niż tylko zabawą. Takie zachowania często odzwierciedlają to, co dzieci mają na myśli.

Chociaż rodzice mogą uznać ten rodzaj zabawy za irytujący, nie należy z niego rezygnować, ponieważ w rzeczywistości Twoje dziecko przechodzi ważną część swojego rozwoju.

Zabawa wyobrażeniowa czy zabawa w udawanie to rodzaj zabawy, w której dzieci akceptują, przypisują i odgrywają role. Ten rodzaj zabawy jest niezbędny we wszystkich obszarach rozwoju dzieci - społecznym, emocjonalnym, językowym, uczy abstrakcyjnego myślenia i kreatywności.

Kiedy dzieci udają, że są kimś lub czymś innym od siebie, są w stanie odkrywać nowe słowa i znajdować nowe możliwości wykorzystania przedmiotów. Taka zabawa uczy twórczego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.

Korzyści z wyimaginowanej zabawy

 • Pomaga dzieciom rozwinąć poczucie siebie
 • Buduje pewność siebie
 • Pomaga rozwijać empatię
 • Zachęca do kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów
 • Buduje słownictwo i umiejętność liczenia
 • Może ułatwić zrozumienie różnych kultur
 • Umożliwia eksplorację płci

 

Znaczenie udawania w dzieciństwie

Udawanie jest sposobem, w jaki dziecko zaczyna wchodzić w interakcje z otaczającym je światem i zapewnia mu dojrzałość społeczną, emocjonalną, fizyczną i intelektualną. Kiedy dziecko bawi się w udawanie - odgrywa role, tworzy interakcje i fabuły. Taka zabawa pomaga rozwinąć mu szereg umiejętności motorycznych i psychologicznych, pomaga wzmocnić więzi rodzinne i lepiej poznać, co myśli, czuje i jak wyraża siebie w świecie.

 • Korzyści fizyczne: poprzez zabawę, budowanie scenariuszy, składanie „domków”, karmienie lalek, dziecko rozwija szereg umiejętności ruchowo-fizycznych. Zajmuje się interakcją ruchowo-wzrokową, psychomotoryką, koordynacją przestrzenną.
 • Korzyści emocjonalne: tworząc swoje scenariusze dziecko może wyrazić swoje trudności i lęki. Następuje wzrost poczucia własnej wartości, rozwój poczucia bezpieczeństwa, niezależności, czy rozpoznawania uczuć.
 • Korzyści społeczne: niezależnie od tego, czy dziecko bawi się samotnie, czy w grupie, uczy się stawiać siebie na miejscu drugiej osoby, wchodzić w interakcje i pokonywać spory. Znaczenie spotkań towarzyskich w zabawie grupowej staje się coraz bardziej potrzebne, ponieważ wiele miejsc pracy wymaga dobrych relacji zespołowych i coraz większej współpracy.
 • Korzyści intelektualne: w każdej zabawie dziecko wykracza poza swoją wiedzę i wyobraźnię, tworząc historie, postacie i sytuacje. Rozwiązuje problemy, uczy się matematyki dzieląc „jedzenie” między lalki, poznaje tradycje swojej rodziny czy grupy społecznej.

 

Dlaczego dzieci bawią się w naśladowanie

Naśladowanie jest naturalną umiejętnością. Dzięki temu, że Twoje dziecko naśladuje wyprawę na wycieczkę, czy przebiera się za strażaka, poznaje różne role i zadania w prawdziwym świecie. Nie tylko uczy się ich znaczenia, ale także uświadamia sobie korzyści płynące z naśladowania dobrego i pomocnego zachowania.

 • Dzieci są po prostu ciekawe

Twoje dziecko jest nowe na świecie i ma o wiele więcej do odkrycia niż sobie wyobrażasz. Może nie mieć wystarczających zasobów, aby wszystko zrozumieć, ale ma motywację, aby dowiedzieć się więcej, po prostu kopiując to, co widzi. Rodzice są pierwszymi osobami, z którymi dzieci nawiązują głęboką więź, więc dziecko najpierw próbuje zrozumieć ich zachowania.

 • Uczą się komunikować

Dzieci lubią być głośno, ponieważ mają poczucie, że zaczynają się rozwijać. Więc jeśli lubią naśladować wszystko, co mówisz, w rzeczywistości próbują dowiedzieć się, jak działa komunikacja. Mogą powtarzać Twoje słowa – lub nawet kopiować Twój ton – ale w obu przypadkach dzieci uczą się nowych słów i zwrotów i próbują używać ich w normalnej rozmowie.

 • Uczą się, jak działają emocje

W większości przypadków dzieci są za małe by zrozumieć co czują. Ich umysły nie rozwinęły się wystarczająco, aby rozpoznawać i przetwarzać swoje emocje tak, jak robią to dorośli. Dlatego polegają na swoim otoczeniu i naśladują to, co widzą i co znają najlepiej. Często dzieci wychowywane w niespokojnym środowisku będą bardziej drażliwe, a nawet agresywne, podczas gdy dzieci wychowane w kochającym domu będą bardziej spokojne i empatyczne.

 • Szlifują swoje umiejętności społeczne

Sposób, w jaki zachowujesz się w domu, nigdy nie jest taki sam, jak zachowujesz się w miejscach publicznych – i dzieci to widzą. W sytuacjach, w których dochodzi do interakcji społecznych dzieci nie wiedzą, jak zachowywać się w stosunku do innych ludzi, więc polegają na swoich rodzicach. Mogą naśladować sposób, w jaki kogoś witasz lub sposób, w jaki reagujesz na pewne niedogodności i uważają to za nową umiejętność społeczną. Chociaż może to stworzyć zabawne lub nie raz  zawstydzające dla rodziców sytuacje, w rzeczywistości jest to coś warte świętowania – Twoje dziecko uczy się, jak być towarzyskim i jest to zdecydowanie godne pochwały.

 • Próbują być niezależne

Brzmi to dość sprzecznie – jak ktoś może być niezależny, jeśli kopiuje kogoś innego? Cóż, aby to zrozumieć, musisz zrozumieć perspektywę swojego dziecka. Kiedy Twoje dziecko Cię naśladuje, w jego głowie dzieje się coś innego: kiedy robi coś, co robi ich rodzic, uświadamia sobie, że ma nad sobą kontrolę. Dzieci uczą się samodzielnie wykonywać zadania i doświadczają, jak to jest być niezależnym.

 

Najlepsze zabawki zachęcające do wyimaginowanej zabawy

Możesz pomóc pobudzić wyobraźnię swojego dziecka, tworząc środowisko, które pozwoli mu rozwijać się w czasie zabawy. Podczas gdy do udawanej zabawy można wykorzystać prawie każdy przedmiot znaleziony w domu, inwestowanie w zabawki, które pozytywnie wpływają na wyobraźnię dziecka, przynosi im nieskończone korzyści.

W GONZI mamy ogromny wybór wspaniałych zabawek, które pomogą rozwinąć wyobraźnię Twojego dziecka!

 • Zestaw małego doktora

Choć dzieci mogą nienawidzić wizyt u pediatry i robienia zastrzyków, uwielbiają udawać lekarza i przeprowadzać badania swoim pluszowym zwierzakom. Dzięki Zestawowi Małego Doktora lub Wózkowi Lekarskiemu znajdą wszystko, co jest potrzebne na pilną wizytę domową czy nieplanowany zabieg. Twój mały doktor w mgnieniu oka przywróci Ciebie lub swoje pluszaki do doskonałego zdrowia!

 • Zabawkowa kuchnia

Zabawkowa kuchnia pozwoli Twojemu dziecku udawać, że bawi się samodzielnie, bezpiecznie i kreatywnie. Zainspiruj swoje dziecko do zabawy w gotowanie, serwowanie i cieszenie się udawanym posiłkiem. Drewniane i multifunkcyjne kuchnie to coś, czego Twój początkujący szef kuchni potrzebuje, aby ugotować śniadanie lub zaserwować kolację dla całej rodziny!

 • Zestawy kolejowe

Marzenie niejednego taty, niezastąpiona zabawka, do doskonalenia koordynacji ręka-oko i zachęcania do rozwiązywania problemów. Zestawy kolejek są dokładnie tym, czego potrzebuje Twój maluch, aby rozwijać swoją kreatywność i zapewnić sobie wiele godzin wspaniałej zabawy.

 • Zabawa w sklep

Chcesz, aby Twój maluch rozwijał umiejętności liczenia podczas zabawy? Edukacyjna sklepowa kasa fiskalna to fantastyczny produkt do zabawy w ekspedienta czy kasjera! Udając, że robi zakupy, Twój maluch może zacząć rozumieć wartość i znaczenie produktów.

Zabawki są narzędziem, które pomaga dzieciom prawidłowo się rozwijać, ale to rodzice dbają o ten rozwój. Pamiętaj, że jesteś pierwszym nauczycielem swojego dziecka. Dzieci przyglądają się i uczą się od nas każdego dnia. Więc następnym razem, gdy zobaczysz, jak maluch kopiuje każdy twój ruch, upewnij się, że ma dobry wzór do naśladowania!