Wielu znanych psychologów dziecięcych i ekspertów wierzy, że wczesne dzieciństwo to najlepszy czas dla dzieci na wprowadzenie systemu STEM. To jeden z wiodących trendów we współczesnej edukacji. STEM pochodzi od angielskich słów Science, Technology, Engineering i Math, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to zrobić? Mamy na to rozwiązanie. Zabawki! Każde dziecko uwielbia zabawki i bawi się nimi cały czas. Dlaczego więc nie wykorzystać takich zabawek jako sposobu uczenia się? Jest to możliwe dzięki różnym zabawkom STEAM i STEM, ponieważ zabawki te pomagają w rozwoju dziecka, wpajają, promują i wprowadzają podstawy, które są częścią różnych aspektów życia. Zabawki te są zwykle praktyczne, wymagają aktywnej uwagi i świetnie nadają się do trenowania umiejętności logicznego myślenia u dzieci. Dzięki zabawkom STEM/STEAM dzieci mogą uczyć się poprzez dobrą zabawę.

Jak zabawki STEM pomagają w rozwoju dziecka

Oto zalety zabawek STEM i rady jak wybrać najlepszą zabawkę!

  1. Poprawa umiejętności rozwiązywania problemów

Zabawki STEM i STEAM zachęcają do kreatywnego myślenia i poprawiają umiejętności poznawcze. Korzystanie z takich zabawek zmotywuje Twoje dzieci do samodzielnego myślenia i znajdowania rozwiązań poprzez szukanie nieszablonowych rozwiązań. Zabawki  stawiają dzieciom wyzwania, zachęcając je w ten sposób dzieci do szukania nieszablonowych rozwiązań.

  1. Nauka staje się interaktywna i przyjemna

Jako rodzice chcemy, aby edukacja i nauka były dla naszych dzieci zabawą i ciekawymi zajęciami pomagającymi w rozwoju dziecka. I to właśnie robią zabawki STEM. Łączą złożone koncepcje uczenia się  technologii, matematyki, nauk ścisłych i sztuki z prostymi pomysłami, które dzieci mogą łatwo przyswoić. Kiedy nauka stanie się zabawą, dzieci w każdym wieku będą w stanie łatwo zidentyfikować problemy wszelkiego rodzaju i będą postrzegać problem jako okazję do nauki. Ta nauka będzie im towarzyszyła przez całe życie.

  1. Kreatywne myślenie

Zabawki STEM i STEAM zachęcają dzieci do wymyślania oryginalnych pomysłów i kreatywnego podejmowania decyzji. Każda dziedzina na świecie wymaga kreatywności, ponieważ bez kreatywności żadna firma nie może się rozwijać i przetrwać w tym konkurencyjnym środowisku. Te zabawki zapewniają wiele opcji, z których każda przynosi inny wynik. Kiedy dziecko decyduje o swojej przyszłości, wybiera konkretny kierunek, którego jest świadome. Umiejętności te pielęgnują ich zdolność do krytycznego myślenia i podchodzenia do każdej czynności bez żadnych przeszkód, przygotowując ich do świata zawodowego.

  1. Lepsza komunikacja

Dzieci mają tendencję do lepszego uczenia się, gdy uczą się poprzez zabawę. Zabawki STEM uczą i pomagają im rozwijać umiejętności komunikacyjne podczas interakcji z przyjaciółmi w czasie zabawy tymi zabawkami. Dzięki temu komunikacja Twojego dziecka z innymi ludźmi ulegnie znacznej poprawie.

  1. Umiejętność współpracy

Używając zabawek STEM/STEAM, dzieci uczą się umiejętności współpracy z innymi ludźmi. Powoli rozwijają cierpliwość, a kiedy dorosną, będą mogły lepiej pracować z ludźmi o różnych nastawieniach i poglądach.

  1. Zaufanie do świata

Zabawki są dobre dla umysłu, poprawiają i budują zaufanie u dziecka. Im bardziej dzieci są wystawione na aktywność ruchową, tym silniejsze i pewniejsze w korzystaniu z zabawek. Dobrze jest wprowadzać takie zabawki w młodym wieku, kiedy dzieci zaczynają mieć styczność z nowymi technologiami i ulepszeniami i to w tak szybkim tempie.

  1. Umiejętności interpersonalne

Zabawki STEM/STEAM pomagają budować umiejętności interpersonalne. Umiejętności te pomogą dzieciom wybrać odpowiednią opcję kariery i skutecznie rozwiązać każdy problem, który pojawi się na ich drodze. Zabawki STEM/STEAM są bardzo korzystne dla dzieci, a jeśli zostaną wprowadzone w młodym wieku, dadzą świetne efekty w przyszłości.

  1. Postrzeganie świata rzeczywistego

Wyobraź sobie świat, w którym dzieci mogą uczyć się pojęć naukowych z zabawek, które mogą budować od podstaw i bawić się na przykład zbudować Planetarium, poznać zasady działania magnesów czy zbudować Solarnego robota. Zabawki edukacyjne STEM mają za zadanie wzbudzić ciekawość różnych i wyjątkowych rzeczy dziejących się na świecie.

Zabawki angażują dzieci, pomagają rozwijać ich pasje i ostatecznie uczą kochać naukę. Dzięki zabawkom STEM dzieci mogą zrozumieć znaczenie pojęć z nauk ścisłych i matematyki podczas zabawy. Te zabawki mogą nauczyć dzieci, jak znosić niepowodzenia i nadal dobrze się bawić, co pomoże im rozwinąć wytrwałość. Dzieci uczą się współpracy i rozwijają różne umiejętności społeczne, które są bardzo potrzebne w dorosłym życiu. Uczą dzieci podejmowania zdrowego ryzyka, aby budować pewność siebie i odwagę. Pomagają w poprawie zdolności i umiejętności poznawczych. Edukacyjne zabawki zachęcają dzieci do poszerzania zainteresowań i próbowania nowych rzeczy. Pomagają zintegrować sztukę z projektami, zachęcając do kreatywności i używania wyobraźni. Uczą dzieci, jak budować umiejętność rozwiązywania problemów i pomagają im głęboko myśleć i odpowiednio działać.

Dzisiejszy świat to świat zorientowany na technologię. Producenci zabawek na całym świecie skupiają się teraz bardziej na tworzeniu takich zabawek, które wzmacniają zdolność uczenia się dziecka poprzez zabawę, aby rozwinąć zainteresowanie nauką od najmłodszych lat. Zabawki STEM/STEAM oferują wiele możliwości, dzięki czemu młodsze umysły mogą pracować lepiej i szybciej się rozwijać. Zabawki edukacyjne zachęcają do rozwijania wyobraźni i kreatywności. Jeśli szukasz sposobu na zachęcenie swoich pociech, zabawki edukacyjne STEM mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój młodych umysłów.